• Úvod
  • >
  • Blog
  • >
  • V Časopise Můj Dům vyšel článek Kamenná letní kuchyně

Zveřejněno: 5. Října 2023

V Časopise Můj Dům vyšel článek Kamenná letní kuchyně

Venkovní neboli letní kuchyně se mohou lišit velikostí a nákladností provedení, ale přesto všechny mají něco společného: nesmí v nich chybět zařízení na tepelnou úpravu potravin. Nejjednodušší variantou je letní kuchyně s grilem, ať už elektrickým, plynovým nebo na dřevěné uhlí. V těch nejlepších letních kuchyních by ale neměl chybět kamenný venkovní krb s pecí, popřípadě s udírnou.

Kamenná pec

Základem řádné venkovní kuchyně je kamenný krb s komínem, který musí být dimenzovaný tak, aby odvedl všechen kouř, který by jinak obtěžoval hosty. Odvod kouře je jeden z důležitých detailů, který vám přenosný gril na dřevěné uhlí nezaručí. Možná vás napadne, že si stačí pořídit levný betonový zahradní krb a je po starostech, bohužel skutečnost je poněkud odlišná. Prodejci zahradních betonových krbů totiž příliš nezdůrazňují jeden podstatný fakt, který se dočtete až v návodu, totiž že v betonovém zahradním krbu můžete topit pouze dřevěným uhlím, ale nikoliv dřevem, jinak beton popraská. Z tohoto hlediska je kamenný krb nenahraditelný.

Pečeme a udíme

Řekli jsme si, že základem regulérní venkovní kuchyně je krb s komínem, ale tím jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti. Do téhož komína může také ústit pec na pizzu, chleba či maso, udírna nebo litinová deska na pečení placek, zeleniny či steaků. Pod litinovou deskou se topí samostatně, stačí pod ni lopatkou vhodit malé množství žhavých uhlíků z hlavního ohniště a přiložit trochu třísek či chroští. Toto vedlejší miniohniště je pochopitelně vybaveno vlastním popelníkem a dvířky. Ničím nenahraditelným prvkem letní kuchyně je také pec na pečení chleba, u které rozlišujeme dvě základní konstrukce. V jednom typu pece se zatopí, teplo se naakumuluje do kamene, žhavé uhlíky se vymetou a do čisté a vyhřáté pece vsadíme chleba či pizzu, druhý typ pece je zkonstruován tak, že se topí vespod pod kamennou „troubou“. Dalším zařízením, které v letní kuchyni dobře poslouží, je udírna pro uzení masa či sýrů, jejíž vrchní kamenná deska po nahřátí slouží jako sušárna bylinek, hub či ovoce.

Rožeň, rošt, mřížka

Nezbytnou výbavou pro přípravu pokrmů je rošt a rožeň, který se obvykle zasouvá do úchytů ve stěnách ohniště. Zajímavým řešením je použití mobilního šikmého rámu s rožněm poháněným motorkem. Sem se maso upevní a pak už jen stačí rožnicím rámem posunovat blíže či dále od ohně. Toto řešení má dvě výhody, jednak nemusíte do kamene vrtat a vytvářet zde v různých výškách úchyty pro rošt, jednak po opečení rám odklidíte stranou do spodního výklenku, takže neruší pohled na plameny v ohništi. Dalším vynálezem, který usnadní přípravu steaků, je otočný rošt z nerezu, který je upevněn na pohyblivém rameni. Toto řešení umožňuje najít pro maso ideální polohu nad uhlíky. Rošt se po opečení masa pro pohodlné servírování jednoduše vysune mimo prostor ohniště. Šikmý rožnicí rám i otočný rošt jsou vynálezem pana Karla Hrdiny, který patří k našim nejlepším a nejúspěšnějším stavitelům a návrhářům venkovních kuchyní.

Funkční nezbytnosti

V každé kuchyni, i v té venkovní, se neobejdeme bez pracovní desky pro přípravu pokrmů a mnoha úložných prvků v podobě nik, polic a regálků. Police mohou být kamenné, což vypadá velmi dobře, ale i dřevěné, protože dřevo se jako přírodní materiál s kamenem pěkně doplňuje. Nezbytným doplňkem každé venkovní kuchyně jsou spodní niky pro uskladnění palivového dřeva. Náročnější majitelé letních kuchyní mají do kamenné stěny vestavěnou i lednici nebo tzv. kamennou pípu. Jde o kamennou niku v nejchladnější části kuchyně, kam se umístí sud a odkud je pivo přivedeno potrubím v kamenné stěně až do pípy.

Otevřít okno cookies