• Úvod
  • >
  • Blog
  • >
  • Posezení u grilu (chatař chalupář)

Zveřejněno: 5. Října 2023

Posezení u grilu (chatař chalupář)

Tahle letní kuchyně postavená z kvádrů labského pískovce vyrostla na zahradě u moderního domku na Nymbursku. Může být ale inspirací i pro mnohé chataře a chalupáře.

Přání majitele přízemního domku s výraznou červenou fasádou bylo jasné. Stavbou letní kuchyně chtěl vyplnit prázdnémísto na čerstvě založené rovinaté zahradě a současně zabránit přímému pohledu od silnice. Měla se tím vyřešit
i otázka, kam usadit partu kamarádů v pěkných letních dnech. Majitel proto oslovil firmu Hrdina zahradní kuchyně, která navrhuje a z kamene staví zahradní kuchyně, krby, pece a udírny.

Posezení u grilu (chatař chalupář)

Základem je krb

Na předem připravené betonové základové desce brzy vyrostla rohová letní kuchyně, kterou před nepřízní počasí chrání střecha, nesená na ozdobně vyřezávaných trámech. Jejím základem je kamenný krb s komínem, z něhož je kouř odváděn mimo zastavěný prostor. Do stejného komína jsou vedeny i zplodiny z pece na různé dobroty, které podle majitele „voní kouřem“, i z navazujících kamínek, tvořených litinovou plotýnkou nad dalším ohništěm zabudovaným do kamene. Originálním prvkem sestavy je pípa na čepované pivo. Sud se schovává pod kamennou policí – aby se dal snadnoměnit, a chlazení je také ukryto dole za kamenem.

Chybí tady tekoucí voda, proto se přípravné kuchyňské práce odehrávají v domě. To ale nijak nevadí, protože jinak je letní kuchyně vybavena pro pánské večírky skvěle – vidíme ledničku, dostatek pracovních i úložných ploch, velký prostor pro zásobu dřeva na topení a nad nímdokonce i televizi, na které se dají sledovat noční přenosy NHL. Celý článek v PDF

Otevřít okno cookies