Vodopád na zahradě z kamene
Realizace zahradního vodopádu je dalším důkazem, že pískovec nabízí v zahradní architektuře široké možnosti využití, obzvlášť pokud máte v úmyslu vytvořit skutečně originální dílo.
Vítězství přírodního materiálu
Tento zahradní prvek měl být původně postaven z betonu, pouze sklepy mely být kamenné, ale návrhář a kamenický mistr Karel Hrdina přesvědčil investora i autorku návrhu, paní architektku Vladimíru Leníčkovou, že celé dílo včetně vodopádu a schodů pod ním zrealizuje z masivních kamenů, tak aby to vypadalo jako že zde byla skála již od nepaměti. Všiměte si, že celý zahradní vodopád je tvořen masivními až 2 tuny vážícími bloky pískovce. Pouze vrchní nádoba na vodu, ze které padá přes přepadovou hranu voda dolů je vyrobena z placáku 6 metrů dlouhého. Celý tento kamenný překlad je vyducen a tvoří horní jezírko. Tento největší kámen jsme museli dávat na místo jeřábem, jinak ostatní menší kameny jsou kladeny na místo speciálním bagrem s obřími kleštěmi. Noha pod vodopádem je vystavěna z masivních kamenů.
Jak je patrné z fotografií, souhlas investora s tímto návrhem bylo nejlepší rozhodnutí. Celé dílo skvěle ladí zejména s kamenným krbem, který stojí hned vedle.
Voda je do vrchní části vodopádu čerpána pomocí dvoučerpadel o různém výkonu, což umožňuje dvarežimyprovozu. První, silnější čerpadlo, s výkonem 2 kW,lze zapnout či vypnout pomocí dálkovéhoovládání. Vodu čerpá rychlostí 3 000 l/m, což je dostatečné množství na „uživení“ 4 metry vysokého a 40 cm širokého vodopádu. Menší z obou čerpadel o výkonu 300 W je zapnuté stále a čerpá do horní části vodu rychlostí 300 l/m.
Umělý vodopád – zdroj příjemné atmosféry
Zvuk zurčící vody dodává zahradě velmi specifickou, slovy těžko popsatelnou atmosféru. Zabudovaná světla ve večerních hodinách celý efekt znásobí a pro většinu diváků je dílo zdrojem nezapomenutelných okamžiků. Spokojený majitel tohoto vodopádu oceňuje , že vodopád v letních parných dnech ochlazuje horký těžký vzduch a pobyt na zahradě je tak o poznání příjemnější.