Okrasné kameny z pískovce - Bzenec

Ukázka naší práce v oblasti zpracování a instalace velikých soliterních kusů Labského pískovce, které v tomto konkrétním případě lemují přístup do sídla společnosti RI OKNA v Bzenci. Přáním zadavatele bylo vytvořit 12 kusů menhirů výšky přibližně 2,5 - 3 metry bez opracovaní.

Okrasné kameny z pískovce - Bzenec

Ruční opracování kamene

Po prostudování technické dokumentace a domluvě s autorem návrhu, Ing. Arch. Petrem Vajčnerem, a investorem projektu bylo těchto 12 štíhlých kusů kamene ručně odlámáno přímo v lomu. Výběr konkrétních kusů kamene na výrobu menhirů proběhl na základě požadavků zákazníka a 12 kusů kamene, každý o délce zhruba 2,7 metrů, bylo brzy připraveno k instalaci.

Instalace kamenných menhirů

Umístění kamenných menhirů na místo proběhlo po pečlivé konzultaci technologie uložení s autorem návrhu. Vše muselo proběhnout hladce, neboť v budově, u které jsme toto „kamenořadí“ instalovali, se nepřetržitě pracovalo. . Usazení několikatunových kusů kamene proběhlo bez komplikací a celý projekt byl dokončen k naprosté spokojenosti zákazníka.

Kamenné menhiry v ČR

Nejznámějším českým kamenem, považovaným za menhir, je tzv. "z kamenělý pastýř", stojící v poli nedaleko obce Klobuky na Slánsku. Je asi 330 cm vysoký a býval prý kdysi obklopen kruhem devíti kamenů - odtud snad pochází název „pastýř".

Jeho funkci vysvětluje jeho poloha vůči nedaleké hoře Říp. Z místa, kde menhir stojí je možné sledovat vždy 30.  dubna a 13.  srpna východ slunce přímo na vrcholu hory Říp. Tyto data byla pro Kelty velmi významná. Jedná se tak pravděpodobně o jakýsi kalendář, či místo označené pro konání pravidelných rituálů. I psychotronici se dnes shodují, že toto místo má zvýšenou míru pozitivní energie. V okolí byly nalezeny pozůstatky kultury Keltů,  ale   také  lidu volutové a šňůrové keramiky.  Nabízí se tedy tři možná stáří :

  • 700 - 35 př. n. l.
  • 2 500 - 2 100 př. n. l.
  • 4 500 – 4 000 př. n. l.

Otevřít okno cookies